We Francji powstała pierwsza na świecie fotowoltaiczna droga

W miejscowości Tourouvre-au-Perche w Normandii został otwarty odcinek jezdni pokrytej panelami słonecznymi. Pilotażowy projekt składa się z modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 2800 m kw. Według wstępnych szacunków odcinek drogi będzie dostarczać nawet 420 MWh energii rocznie.

droga

Inwestycja sfinansowana została przez francuskie Ministerstwo Środowiska. Realizatorem projektu jest angielsko-francuska spółka budowlana Colas. Prace nad technologią Wattway trwały około pięciu lat, a testowe instalacje montowano dotychczas na parkingach samochodowych. Sprawność konwersji energii słonecznej oceniana jest na 15%. Jezdnia przystosowana jest do dużego obciążenia, w tym ruchu pojazdów ciężarowych.

Fotowoltaiczne drogi mogą dostarczać czystej, bezemisyjnej energii i pozwolić na efektywne wykorzystanie istniejącej już infrastruktury. Kwestią dyskusyjną pozostaje natomiast opłacalność inwestycji. Budowa kilometrowego odcinka jezdni wymagała nakładów finansowych w wysokości 5,2 milionów dolarów. Twórcy instalacji mają jednak nadzieję, że wraz z rozwojem i popularyzacją technologii jej cena będzie maleć.

 

Odnawialni.com.pl/I.Wojciechowska
fot.:flickr.com/Patrick Nouhailler


Czytaj także:
Bank Światowy wesprze chilijską geotermię
We Francji powstała morska elektrownia geotermalna