Czy warto inwestować w dom energooszczędny?

 

Czym są domy energooszczędne?

Przede wszystkim domy energooszczędne konsumują 3-5 razy mniej energii do ogrzewania niż domy standardowe. Jeszcze kilka lat temu domy te były droższe od standardowych o około 10%, teraz z roku na rok cena ich maleje, co zasadniczo wpływa na opłacalność ich budowania.

 

Czy warto inwestować w dom energooszczędny

 

Na wzrost zainteresowania domami energooszczędnymi wpływają również podwyżki cen energii oraz wzrost kosztów ogrzewania budynków.

Zgodnie z nowymi Rozporządzeniami Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej obowiązują nowe, zaostrzone dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła dla przegród budowlanych. Domy energooszczędne nie dość, że spełniają te wymogi, to dzięki nim zaoszczędzimy dużo więcej pieniędzy.

Mieszkanie w domu energooszczędnym to:

– 70% niższe miesięczne koszty utrzymania

– 70% niższe koszty zużywanej energii

– 10 razy mniejsze rachunki za ogrzewanie

– Szansa na tańszy kredyt i lepsze warunki spłaty

– Zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o około 3 tony w ciągu roku

 

Jedną z firm trudniących się budową energooszczędnych domów jest firma M3system.

Firma ta przy współpracy z firmami inżyniersko-projektowymi oraz ośrodkami naukowo-badawczymi opracowała innowacyjny projekt domów. Konstrukcję nośną domów stanowi cement połączony z włóknem szklanym – jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów. Izolację termiczną ścian zapewnia spieniony polistyren.

Dodatkowym atutem tego materiału jest jego stosunkowo niski ciężar właściwy. Ułatwia on zarówno transport, załadunek jak i łączenie poszczególnych elementów w całość.

Firma M3system oferuje solidne wykonanie budynku w najnowszej technologii w standardzie domu niskoenergetycznego, w którym zapotrzebowanie na ciepło użytkowe kształtuje się na średnim poziomie 30 kWh/(m2rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/(m2rok).

Obiekty wznoszone przez firmę M3system mają bardzo dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć tzw. mostki cieplne.

Plusy domów energooszczędnych

– niski współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych rzędu 0,09 W/(m2K)

– miski współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej rzędu 0,9 W/(m2K)

– obciążenie cieplne w odniesieniu do powierzchni budynku: 30 W/m2

– obciążenie cieplne w odniesieniu do kubatury budynku: 12 W/m3

– szybki termin realizacji (od 2 do 3 miesięcy)

– duża wytrzymałość konstrukcyjna

– bardzo dobre właściwości termoizolacyjne

– niskie koszty budowy

– bardzo niskie koszty eksploatacji

Firma M3system posiada w swojej ofercie nie tylko budynki mieszkalne, ale również budynki przemysłowe. Dzięki swoim parametrom hale wykonane w technologii M3system idealnie nadają się na chłodnie. Wśród realizacji firmy znajduje się m.in. Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi.

Tak więc, jeśli poszukujesz domu nowoczesnego, ekonomicznego, energooszczędnego, funkcjonalnego – to wszystko znajdziesz w ofercie M3system. Ich produkty łączą w sobie niewielkie nakłady na budowę ze znikomymi kosztami utrzymania w porównaniu do budynków wykonanych w tradycyjnych technikach budowlanych. Dodatkowo to wszystko udało im się zawrzeć w atrakcyjnej i nowoczesnej formie budynku.

 

Odnawialni.com.pl,
Źródło i fot.: M3system


Czytaj także:
Jak dostać dofinansowanie do OZE w Warszawie
Ogrzewanie domów jednorodzinnych głównym powodem smogu