Trwa ekspansja USA na rynkach w energetycznych

Trwa ekspansja USA na rynkach w energetycznych

Według prognoz amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA) w tym roku średnia dzienna produkcja ropy naftowej w USA wyniesie blisko 10 mln baryłek. Będzie to rekordowy wynik w historii. Tym samym Stany Zjednoczone wyprzedzą Arabię Saudyjską i będą drugim po Rosji producentem tego surowca na świecie.

Trwa ekspansja USA na rynkach w energetycznych

Prawdopodobnie pod koniec 2019 r. wielkość wydobycia ropy w USA zrówna się z poziomem produkcji w Rosji (11 mln b/d). Zapewne około 2025 r. USA po raz pierwszy od lat 50. będą więcej eksportować ropy naftowej niż jej sprowadzać.

Jak zauważa ekspert GIS dr Frank Umbach, gdyby nie decyzje o ograniczeniu produkcji podjęte przez Rosję i państwa OPEC, cena ropy nie zbliżałaby się teraz do 70 dolarów za baryłkę, lecz w 2018 r. spadłaby zapewne do 30 dolarów. Tymczasem rosyjski rząd, by sfinansować wszystkie wydatki budżetowe, potrzebuje ceny na poziomie 40 dolarów za baryłkę.

Kolejne amerykańskie inwestycje

„Niedawny powrót do wyższych cen ropy stymuluje kolejne, jeszcze większe inwestycje w amerykańskie projekty dotyczące ropy łupkowej. Ciągłe innowacje technologiczne i przyrost wydajności, które prowadzą do gwałtownego wzrostu produkcji, są ignorowane przez międzynarodowych ekspertów” – zauważa dr Frank Umbach.

Pod względem wydobycia gazu ziemnego Stany Zjednoczone są już liderem w branży i to od 2011 r. W żadnym innym kraju na świecie produkcja tego surowca nie rośnie tak szybko. Po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat USA więcej eksportują gazu niż go importują. Głównymi odbiorcami amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) są państwa Azji i Europy, gdzie firmy z USA konkurują z Rosjanami.

Odnawialni.com.pl,
Źródło: www.gisreportsonline.com


Czytaj także:
Chiny pobiją USA w „bitwie” na rynek aut elektrycznych
Wiceminister Jędrysek: Będziemy rozwijali pozyskanie surowców ze źródeł pierwotnych