• Home »
  • EkoMoto »
  • Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne – priorytety polityki energetycznej

Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne – priorytety polityki energetycznej

Minister Tchórzewski: „Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne to priorytety polityki, którą prowadzimy w sektorze energii”.

– Z jednej strony podążamy za biznesowymi i technologicznymi zmianami, które zachodzą w sektorze energii. Z drugiej musimy zagwarantować Polsce i Polakom bezpieczeństwo energetyczne i stabilne dostawy energii. Takie są fundamenty realizowanej przez nas polityki – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia konferencji POWERPOL. Wydarzenie, w którym udział wziął również wiceminister energii Andrzej Piotrowski odbyło się 29 stycznia 2018 r. w Warszawie.

Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne - priorytety polityki energetycznej

Ustawa o rynku mocy

Polska energetyka staje przed wieloma nowymi wyzwaniami, które wymagają od nas poszukiwania nowych i skutecznych rozwiązań. Takich, które stworzą przed sektorem perspektywę stabilnego rozwoju i pozwolą mu sprostać wymogom dynamicznie rozwijającej się gospodarki – powiedział podczas otwarcia konferencji minister Tchórzewski. Zauważył, że jednym z takich rozwiązań jest przygotowany przez Ministerstwo Energii i przyjęty przez parlament projekt ustawy o rynku mocy. – Nowe przepisy zapewnią pewność dostaw nam i następnemu pokoleniu – zapewniał minister energii.

Taryfa antysmogowa

Szef ME podkreślił również, że kierowany przez niego resort aktywnie włącza się w działania rządu mające przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i smogowi. – Wprowadziliśmy taryfę antysmogową na ogrzewanie elektryczne. To krok w kierunku poprawy jakości powietrza, ale także wypłaszczenia dobowej krzywej zapotrzebowania na moc – mówił Tchórzewski. Dodał, że ME dostrzega i wspiera także rozwój czystych technologii węglowych, innowacji energetycznych oraz badań naukowych prowadzonych w tym obszarze.

Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne - priorytety polityki energetycznej

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Minister energii podkreślił również, że pozytywnie na jakość powietrza w Polsce wpłynie również realizowany przez ME program upowszechnienia w Polsce transportu elektrycznego. Przypomniał, że projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który kładzie fundamenty pod rozwój tego obszaru czeka na podpis prezydenta.

Podczas panelu dyskusyjnego „Co się wydarzy w energetyce w 2018 roku – perspektywa Rządu i przedsiębiorstw” minister energii odniósł się z kolei do międzynarodowych uwarunkowań rozwoju polskiego sektora energii. – Stajemy dziś przed wyzwaniem dostosowania się do wymogów, które formułują przepisy dyskutowanego na forum UE pakietu zimowego. W tej oraz innych kluczowych dla rozwoju branży sprawach prowadzimy konstruktywny dialog z naszymi partnerami zza granicy – podkreślał.

Projekt Nord Stream II

Minister Tchórzewski dodał, że Polska konsekwentnie przedstawia swoje stanowisko na temat zagrożeń, jakie dla polskiego i europejskiego sektora energii niesie ze sobą realizacja projektu Nord Stream II – Liczymy na korzystne dla Polski rozstrzygnięcie w tym zakresie – podkreślił. Dodał, że w kontekście bezpieczeństwa energetycznego ważna jest dla nas również realizacja projektu Baltic Pipe oraz dalszy rozwój terminala LNG w Świnoujściu.

Odnawialni.com.pl,
Źródło i fot.: Ministerstwo Energii


Czytaj także:
ABB i Formuła E łączą siły
Bank Światowy przestaje wspierać wydobycie ropy i gazu