Powstały okulary przeciwsłoneczne, mogące generować energię!

Organiczne ogniwa słoneczne są elastyczne, przezroczyste i lekkie –  mogą być wytwarzane w dowolnych kształtach lub kolorach. Tak więc, są one odpowiednio dobierane i stosowane do różnych rozwiązań, których nie można zrealizować konwencjonalnymi krzemowymi ogniwami słonecznymi. W czasopiśmie Energy Technology naukowcy z firmy KIT prezentują najnowsze okulary przeciwsłoneczne z kolorowymi, półprzeźroczystymi ogniwami na soczewkach, które zaopatrzone są w mikroprocesor i dwa wyświetlacze z mocą elektryczną. Otwiera to w przyszłości drogę, dla innych rozwiązań takich jak chociażby integracja ekologicznych ogniw słonecznych w oknach.

 

Powstały okulary przeciwsłoneczne, mogące generować energię!

Powstały okulary przeciwsłoneczne, mogące generować energię!

„Dostarczamy energię słoneczną do miejsc, gdzie inne technologie słoneczne zawodzą”, mówi dr Alexander Colsmann, kierownik grupy zajmującej się nowo powstałym projektem w Instytucie Techniki Świetlnej (LTI) firmy KIT. „Inteligentne” okulary słoneczne zaprojektowane przez naukowca i jego zespół w KIT ​​są w stanie zmierzyć i wyświetlać natężenie światła słonecznego i temperaturę otoczenia. Soczewki ogniw słonecznych są doskonale dopasowane do komercyjnej ramy, mają grubość ok. 1,6 milimetra i ważą około sześciu gramów – podobnie jak soczewki tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych. Mikroprocesor i dwa małe wyświetlacze znajdują się na nausznikach. Przedstawiają wyżej wymienione dane w postaci wykresów słupkowych.  Okulary słoneczne również pracują w pomieszczeniach pod oświetleniem do 500 Lux, co jest wynikiem podobnym do przeciętnego oświetlenia biura lub salonu. W tych warunkach każda z „inteligentnych” soczewek wciąż generuje 200 miliwatów energii elektrycznej – taka ilość wystarczy do obsługi urządzeń, takich jak aparat słuchowy lub licznik kroków.

„Okulary przeciwsłoneczne, które opracowaliśmy, są przykładem tego, jak organiczne ogniwa mogą być stosowane w rozwiązaniach, które byłyby niemożliwe dla konwencjonalnej fotowoltaiki”, podkreśla Dominik Landerer, doktorant, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju prac nad okularami w centrum badań firmy KIT. W oczach inżyniera te ogniwa słoneczne, oparte na węglowodorach są bardzo ekscytującymi urządzeniami ze względu na ich elastyczność mechaniczną i możliwość dostosowania ich koloru, przezroczystości, kształtu i wielkości do pożądanego zastosowania.

 

Odnawialni.com.pl/Ł.Sobol, fot.:pixabay.com,
Źródło: sciencedaily.com


Czytaj także:
Zakaz rejestracji samochodów spalinowych
Zielone światło dla energii słonecznej