• Home »
  • Prawo »
  • Oświadczenie Ministra Środowiska ws. powołanie pełnomocnika ds. organizacji COP24

Oświadczenie Ministra Środowiska ws. powołanie pełnomocnika ds. organizacji COP24

Oświadczenie Ministra Środowiska ws. powołanie pełnomocnika ds. organizacji COP24

Ministerstwo Środowiska wedle przyjętej przez Sejm RP specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu jest podmiotem odpowiedzialnym za należyte przygotowanie szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Oświadczenie Ministra Środowiska ws. powołanie pełnomocnika ds. organizacji COP24

Dlatego chcąc odpowiednio wykonać założenia oraz zadania określone w specustawie powołałem Pana Rafała Bochenka na stanowisko Pełnomocnika Ministra ds. Organizacji COP24 – dowiadujemy się ze strony internetowej Ministerstwa.

Na Pełnomocniku będzie spoczywać nadzorowanie zadań związanych z organizacją szczytu klimatycznego ONZ w Polsce od strony techniczno-organizacyjnej. Skoordynuje on także działania promocyjne związane z COP24.

„To wydarzenie jest niezwykle istotne w kontekście globalnej polityki klimatycznej. Szczyt klimatyczny w Katowicach to także wielka szansa do promocji Polski w świecie. Dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, aby COP24 zakończył się pełnym sukcesem”.

O COP24

Odbywające się corocznie sesje COP to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach i weźmie w niej udział blisko 40 tys. delegatów. 

Sesji COP towarzyszy mnóstwo wydarzeń o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będących forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii oraz rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Odnawialni.com.pl,
Źródło: Ministerstwo Środowiska


Czytaj także:
Skazani na węgiel – abstrakcyjna rzeczywistość rozkłada OZE na łopatki
Kontrowersyjna odkrywka w Złoczewie z decyzją środowiskową