Nowy nanomateriał może wyodrębniać paliwo wodorowe z wody morskiej!

Wytwarzanie wodoru jest możliwe w celu zasilania ogniw paliwowych poprzez wydobywanie gazu z wody morskiej, ale wymagana energia elektryczna sprawia, że proces ten jest kosztowny. Naukowiec z UCF (University of Central Florida), Yang Yang, wymyślił nowy hybrydowy nanomateriał, który korzysta z energii słonecznej i stosuje ją do generowania wodoru z wody morskiej, taniej i skuteczniej niż obecne materiały.

Nowy nanomateriał może wyodrębniać paliwo wodorowe z wody morskiej!

Przełom będzie mógł kiedyś doprowadzić do nowego źródła czystego paliwa, i jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne, zwiększając przy tym gospodarkę na Florydzie czy innych miejscach, gdzie słońce i woda morska są obfite.

Yang, asystent profesora w Centrum Technologii Nanomateriałów na Uniwersytecie Centralnym na Florydzie oraz Wydziale Inżynierii Materiałowej, od dziesięciu lat zajmuje się rozdzielaniem wodoru na energię słoneczną.

Nowy nanomateriał może wyodrębniać paliwo wodorowe z wody morskiej!

Dokonano tego przy użyciu fotokatalizatora – materiału, który pobudza reakcję chemiczną, wykorzystując energię ze światła. Kiedy Yang zaczął badania, skoncentrował się na wykorzystaniu energii słonecznej w celu wydzielenia wodoru z oczyszczonej wody. Z wodą morską ten eksperyment jest jednak znacznie trudniejszy – potrzebne fotokatalizatory nie są wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać biomasie i żrącej soli.

Jak podano w gazecie Energy & Environmental Science, Yang i jego zespół badawczy opracowali nowy katalizator, który pozwala nie tylko zebrać znacznie szersze pasmo światła niż obecne materiały, ale także podołać trudnym warunkom występującym w wodzie morskiej.

„Stworzyliśmy nowe możliwości, pozwalające rozdzielić wodę pochodzącą z naturalnego zbiornika, a nie tylko wodę oczyszczoną w laboratorium”, powiedział Yang. „To naprawdę działa dobrze na przykładzie wody morskiej!”

Yang opracował metodę wytwarzania fotokatalizatora złożonego z materiału hybrydowego. Niewielkie nanokryty zostały wytrawione chemicznie na powierzchni błony ultrapatynowej ditlenku tytanu, najczęściej stosowanego fotokatalizatora. Te wgłębienia zaś pokryto disiarczkiem molibdenu.

Odnawialni.com.pl, fot.:pixabay.com
Źródło: sciencedaily.com


Czytaj także:
Zrównoważona przyszłość zasilana przez morza i oceany?
Czy warto inwestować w dom energooszczędny?