Elektromobilność przełomowym krokiem w 2018 rok

Motoryzacja to obszar przemysłu, w którym zachodzą niezwykle dynamicznie postępujące zmiany techniczne oraz ekspansje nowych technologii w sektorze elektromobilności.

Elektromobilność przełomowym krokiem w 2018 rok

Ciężki czas dla elektromobilności w Polsce

Obserwowany w ostatnich latach na światowych rynkach wzrost zainteresowania samochodami z napędem elektrycznym nie pozostawiał złudzeń, że po raz kolejny pozostajemy w tyle. Coraz bardziej restrykcyjne wymogi w zakresie ochrony środowiska, zmieniające się regulacje prawne odnośnie ograniczania emisji spalin w końcu wiążące nas dyrektywy unijne pozwoliły na konstruktywne i całościowe rozwiązania w dziedzinie elektromobilności. A mamy na tym polu wiele do nadrobienia począwszy od pozbycia się dotychczasowego sceptycznego podejścia do pojazdów z napędem elektrycznym po odbudowę i realizację rodzimej myśli inżynieryjnej w tym zakresie. W naszym kraju mamy zarejestrowanych 20 milionów samochodów, a do końca 2017r. liczba zarejestrowanych elektryków to jedynie 1600 sztuk. To zaledwie promil udziału w Europejskim rynku gdzie liczba sprzedanych samochodów z napędem elektrycznym w ubiegłym roku wyniosła około milion.

Unijna dyrektywa o rozwoju paliw alternatywnych

Ma to zmienić przyjęta ustawa, która wdraża do naszego prawa unijną dyrektywę o rozwoju paliw alternatywnych. Jednocześnie rząd przyjął projekt ustawy o elektromobilności, nowe regulacje będą skutkowały pobudzeniem gospodarki i staną się kołem zamachowym dla wielu nowych sektorów technologicznych. Ustawa zakłada wspieranie rozwoju rynku i infrastruktury paliw alternatywnych oraz innowacyjnych form transportu w sektorze prywatnym i publicznym.

Bonusy dla elektromobilnych

Zainteresowanie pojazdami napędzanymi energią elektryczną i gazem ziemnym mają ożywić oferowane bonusy wynikające z nowych rozporządzeń. Bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania, zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, tworzenie przez samorządy stref czystego transportu, do których wjazd pojazdów z silnikami spalinowymi będzie płatny.

Plan rządu zakłada do 2020r. stworzenie infrastruktury ładowania oraz tankowania CNG na terenie całego kraju. W skład sieci bazowej ma wchodzić ok. 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną, 400 punktów ładowania energią elektryczną o dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG w aglomeracjach i na obszarach gęsto zaludnionych. Rząd przeznaczy ponad dwa miliardy zł. na realizacje projektu opracowania i wyprodukowania elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej. Usługa ładowania pojazdów elektrycznych to nowy rodzaj działalności gospodarczej niewymagający koncesji. W rozumieniu ustawy o prawie energetycznym usługa ta nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej.

A jak my Polacy podchodzimy do elektromobilności?

Na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że 40 proc. uprawnionych do kierowania pojazdami byłoby skłonne kupić samochód elektryczny gdyby był on tańszy.  64 proc. respondentów mogłoby zapłacić do 70 tys. zł. wymagając jednocześnie, aby samochód wyposażony był w pakiet aplikacji mobilnych ułatwiających podróż. Polacy byliby skłonni przesiąść się do elektryków gdyby ich cena, standard wyposażenia oraz klasa nie odbiegały od obecnie używanych samochodów z silnikiem spalinowym. Ponadto pojemność akumulatorów i baterii musiałaby znacznie wzrosnąć.

Elektromobilność w naszych aglomeracjach nie jest niczym nowym, linie trolejbusowe i tramwajowe mają znaczny udział w transporcie zbiorowym komunikacji miejskiej. Wprowadzone ustawy przyczynią się do rozwoju istniejących już sieci komunikacji poprzez uruchomienie nowych projektów o podwyższonym stopniu ograniczenia emisji spalin. Znakomitym przykładem jest woj. Wielkopolskie gdzie na rozbudowę infrastruktury oraz zakup 15 autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami przeznaczono 203 miliony zł., z czego 146 milionów to środki pochodzące z unijnego dofinansowania. Projekt będzie realizowany do 2020r. i obejmie swym działaniem miasto Poznań oraz ościenne gminy Śrem, Mosina, Rokietnica, Szamotuły oraz Puszczykowo.

Rok przełomowy

Rok 2018 będzie przełomowym w rozwoju szeroko pojętej elektromobilności w naszym kraju. Potrzeba sprostania tak wielu wymaganiom otwiera nowe możliwości w wielu obszarach naszej gospodarki. Wzrost zaangażowania Państwa w zainicjowane o wiele wcześniej inwestycje prowadzone w sektorach prywatnych oraz spółkach energetycznych, powinien znacząco przyśpieszyć rozwój i popularyzację elektromobilności w Polsce.

Odnawialni.com.pl/JM,
fot.:pixabay.com


Czytaj także:
Tesla vs Chevrolet – luksus vs praktyczność
Rada ministrów przyjęła ustawę o funduszu niskoemisyjnego transportu