Chiny pobiją USA w „bitwie” na rynek aut elektrycznych

W dobie rosnącej ekspansji związanej z ekomotoryzacją, gdy coraz więcej krajów i marek angażuje się w ten sektor, na światowej arenie widoczny jest już teraz jeden, bardzo mocny zawodnik – Chiny. Kraj ten stanie się potentatem z dwóch głównych powodów.

Chiny pobiją USA w „bitwie” na rynek aut elektrycznych

Czystsze powietrze w miastach

Pierwszym ważnym czynnikiem jest to, że obywatele dużych aglomeracji w Chinach – takich jak Pekin czy Szanghaj – chcą mieć czystsze powietrze w mieście, w którym żyją. Smog jest zmorą Chin, być może też z tego powodu jest to kraj który ogromne nakłady finansowe przeznacza na rozwiązania energetyczne związane z OZE. Mieszkańcom chińskich miast potrzebna jest ustawa podobna do amerykańskiej ustawy o czystym powietrzu z 1970 roku. Przyczyniłaby się do poprawy ich zdrowia i komfortu życia.

Jednopartyjność Chin sprzyja OZE

Po drugie, gospodarka i układ polityczny Chin sprzyjają bezproblemowemu wdrażaniu korzystnych rozwiązań. Jednopartyjność przyczynia się do uchwalania ustaw „jednym podpisem”. Jeden z takich przepisów przewiduje, że do 2019 roku sprzedaż aut nowej generacji ma wynieść co najmniej 6 procent. Podobnie narzucone prawodawstwo w USA wywołałoby falę protestów, zaś przedsiębiorcy w Chinach, zarówno krajowi, jak i zagraniczni, po prostu zaczynają to realizować.

Duże koncerny mają inwestować ogromne sumy w ten sektor, jak np. Daimler we współpracy z  Beijing Automotive (755 mln dolarów), czy Ford we współpracy z Zotye (765 milionów). To są ceny inwestowania na najbardziej chłonnym rynku na świecie. Szacuje się, że Chiny tylko w tym roku „pochłonęły” 700 tysięcy pojazdów elektrycznych.

Polityka Chin od dawna dąży do tego, aby kraj ten miał największy na świecie udział ogniw fotowoltaicznych, ogniw do baterii li-jon, czy samochodów bezspalinowych. Choć inwestorzy mają świadomość obciążenia inwestycji pewnym ryzykiem, to jednak pracują, aby Chiny były liderem tych rozwiązań. Być może to właśnie konsekwentna polityka jest tu kluczem do sukcesu i inne kraje, w tym USA, powinny pójść tym śladem.

Odnawialni.com.pl/AC
fot.:pixabay.com


Czytaj także:
ABB i Formuła E łączą siły
Rozwój i bezpieczeństwo energetyczne – priorytety polityki energetycznej