W Budapeszcie wybrano najciekawszy start-up energetyczny

Niedawno w stolicy Węgier wybrano najlepsze startupy regionu Europy środkowej. Odbyło się to w czasie konkursu Power Up. Zwycięski projekt HeatVentors jest pomysłem na energooszczędne punkty składowania energii.

W Budapeszcie wybrano najciekawszy start-up energetyczny

Organizatorem było InnoEnergy wraz z Moldgroup oraz Rafako. Na gali rozpoczynającej podkreślono znaczenie biznesowe, jakie dla start-upów mają inkubatory. Dzięki nim wiele młodych przedsiębiorców było zdolnych rozwijać swoje pomysły.

Dwanaście startupów, które dostały się do finału, prezentowały krótko swoje pomysły, by potem jury mogło wybrać z nich 4 najlepsze. Dodatkowo przyznano nagrodę specjalną „wild card”. Otrzymał ją projekt ze Słowenii, Mebius. Obejmuje on innowację w dziedzinie systemów do paliw wodorowych.

Miejsca na podium

Trzecie miejsce zostało przyznane czeskiej via Alta, pracującej nad reaktorem przetwarzającym odpady po biomasie, wykorzystując podgrzewanie i fermentację. Jest to o tyle interesujące, że w UE powstaje około 100 milionów ton biomasy, więc każde rozwiązanie które pomaga ją efektywnie wykorzystać, z pewnością zasługuje na uwagę.

Drugie miejsce przyznano projektowi FLASC, zajmującemu się akumulatorami do gromadzenia energii z turbin wiatrowych ustawianych na morzu. Istnieją już takie rozwiązania, jednak ten start-up zakłada użycie hydropneumatycznego tłoczka cieczy, który zapewnić ma większą wydajność.

Pierwsze miejsce zdobył węgierski pomysł magazynu energii cieplnej. Według pomysłodawców rozwiązanie to ma wiele możliwości, od głębokiego mrożenia po ogrzewanie, przemysł czy elektrownie słoneczne. Twórcy pomysłu podkreślają, że taki jest chłonny, a wdrażanie kolejnych wskazań unijnych sprawi, że takie rozwiązania będą potrzebne na szeroką skalę, od zakładów produkcyjnych po prywatne domy.

Polski akcent

Polskim akcentem był pomysł braci Murawskich, którzy stworzyli system zarządzania ogrzewaniem w domu, dostępny z poziomu aplikacji i pobierający z chmury dane o wszystkich urządzeniach generujących ciepło. System ten bierze pod uwagę również zmiany pogodowe, co w efekcie końcowym ma się przyczynić do poprawienia optymalnej temperatury panującej w pomieszczeniach domowych. Oczywiście ten pomysł ma też nieść za sobą oszczędności.

Start-up z naszego kraju nie doczekał się jednak uznania.

Z pewnością jest to bardzo udana i na pewno nie ostatnia edycja takiej imprezy. Kluczem do sukcesu jest nie tylko sam pomysł ale i podjęte już w jego kierunku jakieś praktyczne działania. Zwycięskie HeatVentors współpracuje z dużymi koncernami, więc ma za sobą już pewną weryfikację swojego pomysłu na działalność. Jeśli Polakom ma pójść lepiej w przyszłości, również muszą postawić na wdrożenia. To zyskuje dużo uznania w oczach jury.

Odnawialni.com.pl/AC
fot.:pixabay.com


Czytaj także:
Obrazy jako nietypowy pomysł Krakowa na zwalczanie smogu
Polski wynalazek przyczynkiem rewolucji w fotowoltaice?