• Home »
  • Biogaz »
  • Biogazownia laureatem konkursu „Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015”

Biogazownia laureatem konkursu „Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015”

24 września w białostockiej Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta gala. Biogazownia w Siemiatyczach (woj. Podlaskie) została laureatem konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015. Była to już druga edycja konkursu. Organizatorzy,czyli Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości i serwis Portalsamorzadowy.pl wyłonili 10 Top Inwestycji Komunalnych. Zwycięzcę wybrali internauci. Oddano ponad 115 tysięcy głosów.

700_pksiemiatycze_biogazownia

Uroczyste otwarcie biogazowni w Siemiatyczach

Zadaniem konkursu było wyróżnienie projektów, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, podniosły atrakcyjność i konkurencyjność regionu oraz poziom życia mieszkańców pięciu województw wschodniego regionu Polski (podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego) w ostatnich dziesięciu latach.

Biogazownia została oddana do użytku na początku czerwca 2015 roku. Obiekt składa się z dwóch szczelnie przykrytych komór fermentacyjnych o średnicy 13 m i wysokości ok. 15 m każda. W nich zachodzi proces fermentacji osadu, w trakcie którego powstaje biogaz wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni. Koszt inwestycji – 7,4 miliona dotacji z UE, 2,3 miliona korzystnej pożyczki z WFOŚiGW w Białymstoku.

 

Odnawialni.com.pl /fot.:pksiemiatycze
Źródło: siemiatycze.com.pl